top of page

Ejder Turizm Japonya Turları

Ejder Turizm  |  Türsab A5288 |     www.ejderturizm.com.tr     

Image by Alva Pratt
Image by Thomas Marban
Image by Lan Pham

Japon Kore Mutfağı

Geleneksel Japon mutfağının ana gıdası pilavdır. Pilav, kahvaltı da dahil her öğünün bir parçasıdır. Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve diğer deniz meyveleri içeren yemeklere de çok sık rastlamak mümkündür. Amerikalılar II. Dünya Savaşı'nda Japonya'yı işgal ettikleri sırada, Japonları pilav yerine ekmek yemeye alıştırmaya çalışmışlardır.

Genel olarak Japon mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine göre en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl tatlarını koruması için gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır.

Kore mutfağı, Kore Yarımadası ve güney Mançurya'daki eski tarım ve göçebe geleneklerinin doğal çevre ve farklı kültürel eğilimlerin karmaşık bir etkileşim yoluyla gelişmiştir. Kore mutfağı büyük ölçüde pirinçsebze ve ete dayanmaktadır. Kimchi hemen hemen her zaman her öğünde servis edilir. Yaygın olarak kullanılan malzemeler arasında susam yağıdoenjang (fermente fasulye ezmesi), soya sosutuzsarımsakzencefilpul bibergochujang (fermente kırmızı biber ezmesi) ve lahana yer almaktadır.

Image by Charles Deluvio
Image by Luigi Pozzoli
Image by Bladimir Garcia
bottom of page